Medovina

 

                Podle  množství vody  použité na  1 l  panenského medu se rozlišují tyto typy medovin:

 

     1. jedenapůlnásobný                    1 objem medu   + 0,5 objemu vody

     2. dvojnásobný                              2 objemy medu + 1 objem vody

     3. trojnásobný                               3 objemy medu + 2 objemy vody

     4. čtyřnásobný                               4 objemy medu + 3 objemy vody

 

                Vodný  roztok  včelího  medu  se  má  vzhledem k malému obsahu dusíkatých sloučenin obohatit amonnými sloučeninami (chloridem nebo uhličitanem amonným v množství 20-30 g na 100 l roztoku). Vhodné je i použití dihydrofosforečnanu amonného v množství 30-50 g na 100 l roztoku.

                Příznivé  je rovněž  okyselení roztoku  kyselinou mléčnou nebo citrónovou. Větší kyselosti lze dosáhnout přirozeným způsobem, a to přídavkem ovocného  moštu  místo  vody  v  množství  30-50  %. Tak připravujeme ovocné medoviny.

                Medoviny se upravují kořením, bylinami a chmelem. Jako přísady se přidává  na 100 l  roztoku: 20-30 g  skořice, 10-20 g  hřebíčku, 10-20  g  zázvoru,  20-30  g  kořene  kozlíku lékařského, 100-200 g čerstvého listí  celeru (natě), 30-50  g bobulí jalovce,  3 tyčinky vanilky, 50 g máty peprné, 20-50 g růžových plátků, 50-100 g šípků, 50-100 g citrónové nebo pomerančové kůry. Tyto přísady se přidávají v různých kombinacích  nebo jednotlivě. Přísady se  vloží do malého sáčku, vaří  se v malém množství  roztoku a odvar se  vlije co celé směsi.

                Chmel se  přidává do roztoku  v množství 100-150  g na 100  l. Chmel  se rovněž  vyvařuje v  sáčku v  nevelkém množství  roztoku a odvar se přidává do směsi.

                Kvašení  se provádí  s  použitím  čistých kultur  kvasinek při 15-25  C .  Při výrobě  těžkých medovin  se používá kvasinek Malaga nebo  Madeira. Po  ukončení kvašení  se medovina  stáčí a podrobuje dozrávání  při teplotě  místnosti 10-15  C. Doba  dozrávání lehkých medovin   (čtyřnásobných)   je   1   rok,  těžších  (dvojnásobných, trojnásobných2  až  4  léta,  zatímco dozrávání jedenapůlnásobné medoviny trvá 510 let.

 

 

 

      Nevařené medoviny

 

                Nevařené  medoviny se  získávají smícháním  panenského medu  s vodou za  chladu nebo za  mírného zahřívání. Tento  způsob vyžaduje vysoce kvalitní druhy medů, které mají lahodnou vůni a chuť, jež by se zahříváním roztoku odstranila.

 

      Vařené medoviny

 

                Vařené medoviny  se vyrábějí vařením  medu s vodou.  Nádoba se naplní  medovým roztokem  do 2/3  výšky a  mírně se  vaří. Po  dobu vaření je  nutno odstraňovat pěnu spolu  s nečistotami. Vaření trvá tak dlouho, až se pěna přestane tvořit.

 

  •  Bernadinská medovina

1l medu,  2l vody, 1,5 g  chmele, 0,5 g fialkového  kořene a růžové silice podle chuti. Doba dozrání je 1 rok.

 

  • Litevská medovina

1l medu,  1l vody, 3  g jalovcových bobulí  a 2 g  květu bezu. Doba dozrávání 4-6 let.

 

  •  Polská medovina (ruská medovina)

1l medu, 2l vody, 3 g chmele,  14 g čerstvého rybízu, 0,5 g kozlíku lékařského. Doba dozrávání 2-3 roky.

 

  •  Královská medovina

1l medu,  0,5 l vody  a 3,5  g  chmele. Vaří se  velmi krátce. Doba dozrávání 5-10 let.

 

  •  Kastelánská medovina

1l medu,  0,5 l vody,  1,5 g chmele,  kousek vanilky a  4 g čerstvé celerové  natě. Směs  se povaří  velmi krátce.  Doba dozrávání 5-10 let.

 

 

     Ovocné medoviny

 

                Ovocné medoviny vařené i nevařené  se vyrábějí tak, že se část vody nahradí ovocnou šťávou. Ovocné  medoviny snadněji kvasí a lépe se čiří. V 10l ovocné medoviny mají být 2-3 l moštu.

 

  •  Malinová medovina

 

Do demižónu se vlije  1l medu, 0,75 g šťávy z malin  a 1,75 l vody, pak se  přidají kvasinky Malaga nebo  Tokaj a 3 g  amonné soli jako živiny a demižón se uzavře  kvasnou zátkou. Kvašení má probíhat při teplotě  18-20 C  po dobu  2-3  měsíců.  Po uplynutí  této doby  se medoviny stáčí do jiné nádoby  a podrobuje se 4-5 měsíců dozrávání. Vyčiřená medovina se  stáčí do lahví.

 

  • Rybízová medovina

 

Na 1l medu se odměří 0,5 l moštu z červeného rybízu, 0,15 l moštu z černého rybízu a přidají se kvasinky Malaga nebo Tokaj a 3 g  amonné soli jako živiny. Jestliže se k medu přidává pouze červený rybíz, dává se rybízového moštu 0,65l. Demižón se uzavře  kvasnou zátkou. Kvašení má probíhat při teplotě  18-20 C  po dobu  2-3  měsíců.  Po uplynutí  této doby  se medoviny stáčí do jiné nádoby  a podrobuje se 4-5 měsíců dozrávání. Vyčiřená medovina se  stáčí do lahví.

 

  • Litevská medovina

 

Na  1l  medu  se  odměří  1l  etylalkoholu,  2  kousky skořice, půl vanilky, polovina muškátového oříšku, 12 květů hřebíčku, 1-2 kousky zázvoru nebo pomerančová  kůra. Koření se vaří v 0,5  l vody, až se voda odpaří na množství 1 skleničky vývaru. Med se míchá na ohni do slabě červené  barvy, odstaví se a  přidá se etylalkohol a  odvar z koření.  Po zchlazení  se filtruje   přes plátno  a plní  rovnou do lahví.

 

  • Angreštová a višňová medovina

 

Na 1l medu se odměří 0,5l moštu, 1,8l vody a po smíchání se přidají kvasinky Malaga nebo Tokaj a 3 g  amonné soli jako živiny a demižón se uzavře  kvasnou zátkou. Kvašení má probíhat při teplotě  18-20 C  po dobu  2-3  měsíců.  Po uplynutí  této doby  se medoviny stáčí do jiné nádoby  a podrobuje se 4-5 měsíců dozrávání. Vyčiřená medovina se  stáčí do lahví.