Historie organizace

Historie ZO Bolatice sahá až do roku 1906, kdy chovatelé včel z Bolatic a okolních obcí založili v již neexistujícím  pohostinství „Na Výhodě“, včelařský spolek s názvem „OPPATAL  BOLATICE". V té době  byl zapotřebí pro vznik včelařského spolku stanovený minimální počet aktivních včelařů, kterých se v jednotlivých vesnicích nedostávalo, proto spolek sdružoval včelaře z obcí: Bolatice, osada Borová, Bohuslavice, Bělá, Dolní Benešov, Chuchelná, Kozmice, Kouty, Kobeřice, Píšť, Vřesina, Zábřeh, Závada. .

Na rok založení nás odkazuje zmínka v dochované „Knize zápisů“, kdy se v roce 1931  konala slavnostní schůze k 25. výročí založení včelařského spolku Na Výhodě. V té době se včelařský spolek scházel 3 až 4 krát ročně na členských schůzích a to střídavě v každé ze členských obcí.Schůze byly pojmenované „turistické schůze“ (Wanderversammlung). Počet členů na schůzích se pohyboval od 25 do 47.

V současnosti ZO Bolatice sdružuje včelaře z obcí: Bolatice, osada Borová, Dolní Benešov a Chuchelná. V posledních letech se členská základna pohybuje okolo 30ti včelařů, obhospodařujících zhruba 400 včelstev.

 

 

 

Tyto stránky slouží k prezentaci ČSV ZO Bolatice. Cílem je informovat návštěvníky s prací včelaře, propagovat včelaření a včelí produkty a inspirovat ke včelaření nejen mladou generaci lidí.